Co je to skauting

Skautské výchovné cíle a ideály

Zjednodušeně nám jde o:

• Přátelství
    Všichni jsme v oddíle kamarádi, a to i vedení s dětmi. I introvertní děti, popř. děti s málo kamarády ve škole jich najdou mnoho v oddíle.
  • Pobyt v přírodě
    Většina schůzka se odehrává v lese nad klubovnou, kde běháme, sedíme a děláme vše možné. Na pobyt v přírodě dáváme dnes snad ještě větší důraz než dříve.
  • Všestrannost a osobní rozvoj
    Na rozdíl od sportovních kroužků nebo specializovaných hobby kroužků (typu modelářství nebo práce s počítačem) se skauting nezaměřuje na jednu konkrétní věc. Znalosti a dovednosti, které se děti učí na skautu, jsou jak zálesácká praxe, tak mimo jiné první pomoc, vyhledávání informací, orientace v současném světě, práce s mapou, fyzická zdatnost, uzlování, historie nebo komunikace s ostatními.
  • Organizovaný program podporovaný dospělými
  • Kombinace hry a výuky
    U vlčat veškerý program vytváří rádce s podrádcem, popř. ostatní členové vedení. Schůzka většinou probíhá také, že se střídají velmi krátké bloky her a aktivit, každá z nich ne delší než 20 minut. Děti se nemají čas nudit, a to obzvláště na schůzkách, kde je času velmi málo, a tedy se s ním hospodaří šetrně. Snažíme se znalosti a dovednosti předat dětem formou hry, ač je pravda, že pro mnohé oblasti to není možné.
  • Skautské ideály
    Děti vychováváme v duchu skautského slibu a zákona, jejichž zásady jim přímo i mimochodem vštěpujeme.
    Slib skautů zní: Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe, sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce, věrně v každé době; plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské; duší i tělěm být připraven pomáhat vlasti i bližním.
    Zákon skautů zní:
    1. Skaut je pravdomluvný.
    2. Skaut je věrný a oddaný.
    3. Skaut je prospěšný a pomáhá druhým.
    4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
    5. Skaut je zdvořilý.
    6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
    7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
    8. Skaut je veselé mysli.
    9. Skaut je hospodárný.
    10. Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích.

Průběh roku

Skautské družiny, rozdělené podle věku, se schází každý týden na dvouhodinových schůzkách. Kromě toho v nepravidelných intervalech se také konají družinové jednodenní výpravy, oddílové jednodenní i vícedenní výpravy.

Kromě těch máme také jiné tradiční akce: Vánoční schůzka (v sobotu před Štědrým dnem; s předáváním dárků), Psáč a pějec (soutěž v psaní a zpívání), Wendárna (čtyřdenní výprava na Šumavskou chatu), Kuchařský den (místo schůzky děti zůstanou doma a připraví jídlo; rádce děti obchází a hodnotí připravené pokrmy), střediskové hry pro celý Tábor (např. Hon na Široka nebo Velká detektivní hra) a v neposlední řadě čtrnáctidenní letní tábor v přírodě.

V lednu se platí roční registrační poplatek zhruba 700 korun, jednodenní výpravy stojí kolem 50 korun, vícedenní kolem 250 korun (záleží), tábor stojí zhruba 2500 korun.

Skauting obecně

Skauting – to jsou kamarádi, přátelé a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno. Být aktivní a najít vlastní místo ve světě. Skauting je příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí. Skauti a skautky se snaží tvořit lepší svět tím, že berou vlastní život do svých rukou.

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty:

• hrát fér
  • spolupracovat s ostatními
  • být ohleduplný k okolnímu prostředí
  • mít vztah k přírodě

Skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí – prostřednictvím her, zážitků, aktivit a dalších činností. Junák – český skaut, z. s. sdružuje 45 tisíc dětí a mladých lidí a je tedy největší výchovnou organizací v republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací WOSM a WAGGGS.

Skautský program

Kluci podnikají hromadný útok (čárdž) proti ostrovu nepřátelských pirátů.

Hra

Obzvláště u menších kluků (tj. 6 až 10 let) je naprostá většina skautského programu věnována hrám. Nezaměřujeme se na žádnou konkrétní hru jako např. fotbal nebo vybíjená. Místo toho hrajeme každou schůzku a každou výpravu jiné hry. Zajisté máme nějaké oblíbené tradiční, ovšem pravidlem pro vedoucí je pokaždé připravit alespoň jednu hru, kterou jsme dosud nehráli.

Ondra z družiny Svišťů zde ošetřuje zraněnou ruku figurantky.

Učení dovedností a znalostí

Nejsme kroužek sportovních her. Když dítě projde skautskou výchovou, očekáváme, že získalo během té doby znalosti a dovednosti, které využije okamžitě nebo v pozdějším životě. Skauting je velmi všestranný, ale zaměřujeme se hlavně na občanství/znalost státu, zdravověda, tábornické dovednosti, znalost přírody a přežití v ní, vyhledávání informací a práce s nimi, fyzická zdatnost, logické myšlení, uzlování, práce s mapou. V pozdějších letech (od čtrnácti let výše) pak je podstatnou součástí skautského programu vedení dětí.

Spongebob skládá svůj vlčácký slib: "Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku; že každý den vykonám dobrý skutek."

Spongebob skládá svůj vlčácký slib: „Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku; že každý den vykonám dobrý skutek.“

Skautská myšlenka

Skauting, ač nevedeme děti k žádnému politickému smýšlení ani k žádnému náboženskému vyznání, má duchovní složku: skaut má být nejen všestranně schopný občan, ale také dobrý člověk – vedeme děti k dobrým skutkům a ke zdvořilému a přátelskému chování. Nejsou planá slova, že uvnitř skautské družiny jsou všichni navzájem kamarády.