Kvočlík – oddílový časopis

rikihoKvočlík je oddílový časopis, vydáván jednou za čtvrt roku. V Kvočlíku se objevují zápisy z výprav, duplikované na těchto internetových stránek, a také úvodník a další informace z aktuálního dění v oddílu. Součástí časopisu často bývá i komiks.

Kvočlík ke stažení:

Kvočlík má také své samostatné webové stránky na adrese http://kvoclik.wz.cz, ty ovšem již nejsou pravidelně aktualizovány.

Starší ročníky

Příběhy jedné ovečky

V době, kdy byl šéfredaktorem Kvočlík bratr Lišák, se na zadní straně časopisu objevovaly komiksy, které zachycovaly příběhy ovečky a jejího souputníka Šneka, zapáleného skauta, který se snaží ovečku zapojit do činnosti svého oddílu. Všechny komiksy si můžete prohlédnout na stránce na webu Kvočlíku.

Kapři - sedmnáctý díl komiksu Příběhy jedné ovečky.

Kapři – sedmnáctý díl komiksu Příběhy jedné ovečky.

Historie Kvočlíku

Již krátce po obnovení činnosti Sedmičky v roce 1990 se hovořilo o tom, že by bylo dobré mít vlastní oddílový časopis, který by sloužil jednak jako zpravodaj pro rodiče našich členů, jednak jako metodický rádce pro vedoucí družin. Podobný časopis vydával 7. oddíl Karibu už krátce po svém založení v roce 1945 a jmenoval se „Kliďánko“, takže bylo určitě na co navazovat. Ovšem teprve po několika letech sebrala skautská družina Medvědů dost odvahy a pustila se do díla, a tak v říjnu 1996 vychází úplně první číslo časopisu Kvočlík, jehož originální název vymyslel Petr Kynčl – Kančík.

Členy úplně první redakce se stali Michal Vacko – Vacík (šéfredaktor), Jakub Valenta – Kubula, Martin Metelec – Mety a Tomáš Matěják – Mates. Této redakci technicky vypomáhal Jiří Řeháček – Riki, který v roce 1998 přebírá záštitu za vydávání časopisu a zůstává jediným členem redakce. Navzdory této složité situaci se mu podařilo rozjet velice úspěšný projekt táborových časopisů, které vydával od roku 1996 do roku 1998. Zásadnější zlom v dějinách Kvočlíku přinesl letní tábor na Orlíku v roce 1999, kdy se zformovala novinářská skupina ve složení Zdeněk Prošek – Lišák, Honza Kuchař a Jiří Bumerl – Bumča, která vydávala svůj vlastní táborový časopis, který si rovněž vydobil velkou oblibu u svých čtenářů. Někdejší vedoucí 7. oddílu Martin Šíp – Ronny se tedy rozhodl, že by nebylo špatné, aby se tato skupina podílela na vydávání Kvočlíku. Od září roku 1999 tak začíná fungovat nová redakce pod vedením šéfredaktora Zdeňka Proška – Lišáka.

Zpočátku to vypadalo, že nové složení redakce Kvočlíku pozvedne kvalitu tohoto občasníku. Bohužel však docházelo mezi členy redakční rady k názorovým třenicím, které vyústili v hádku na oddílové radě 20. prosince 2000. Po této roztržce se trojice Zdeněk Prošek – Lišák, Honza Kuchař a Jiří Bumerl – Bumča rozhodla jít vlastní cestou bez Jiřího Řeháčka – Rikiho a začala postupně vydávat Kvočlík sama.

Tím byla zahájena nová éra v historii Kvočlíku, která byla zpočátku poznamenána horší úrovní časopisu (kvůli technické a odborné nezkušenosti redaktorů). I tak byli všichni rádi, že se podařilo Kvočlík vzkřísit. V jednotlivých číslech se po letech konečně zase začaly objevovat zápisky z výprav a jiných akcí. Typickou součástí časopisu se rovněž staly dnes již legendární komiksy o skautském detektivovi Myší tlapičce. Postupem času byl založen i oficiální redakční e-mail, který měl sloužit k jednodušší komunikaci mezi čtenáři a redakcí a k snažšímu zasílání příspěvků. Toto období bylo zakončeno na podzim roku 2004, kdy dosavadní šéfredaktor Zdeněk Prošek – Lišák odešel studovat vysokou školu a předal svou funkci svému dosavadnímu zástupci Honzovi Kuchařovi.

Pod vedením Honzy Kuchaře pokračovala redakce časopisu v nastoleném kurzu a neustále pracovala na dalších a dalších vylepšeních. Tím nejzásadnějším bylo vytvoření vlastních internetových stránek časopisu, které byly zprovozněny ještě před koncem roku 2004 a dlouhou dobu sloužily i jako neoficiální stránky 7. oddílu Karibu. Honza Kuchař vydržel ve vedení časopisu až do roku 2006, kdy se šéfredaktorem stal Jiří Bumerl – Bumča.

V té době však opět začal upadat zájem o časopis, což se projevilo i tím, že Jiří Bumerl – Bumča zůstal v celé redakci úplně sám. Vydávání Kvočlíku se postupně stalo pouze nárazovou událostí a webové stránky časopisu prakticky utichly. Další zlom nastal na počátku roku 2008, tedy krátce poté, co se vedoucím 7. oddílu stal Vladimír Sedlák – Vláďa, který chtěl časopis oživit. Do čela redakce se tehdy vrátil Zdeněk Prošek – Lišák, jehož stálým spolupracovníkem se stal člen družiny Medvědů Jan Kolesnáč – Myšák. Společnými silami se této dvojici opět podařilo redakci rozjet, a tak se Kvočlík po krátkém útlumu opět vrátil na výsluní. Snaha ovšem po chvíli opět upadla a časopis přestal být vydáván.

Současný vůdce oddílu, Petr Hajduch – Peťa, je současným šéfredaktorem Kvočlíku a nová čísla píše, edituje, sází i tiskne bohužel v podstatě sám. Kvočlík je v našem oddíle stále vydáván, není ovšem již na vrcholu své slávy.