Home Výprava do Kamenice (Tučňáci z Madagaskaru)
Říj 7th, 2019

Výprava do Kamenice (Tučňáci z Madagaskaru)

Naše oddílová výprava 4. – 6. 10. 2019 do Kamenice nad Lipou byla dosud největší naší výpravou. Zúčastnili se její takřka všichni členové oddílu, včetně celé malé oddílové rady (Šnek a Hedík, a rádcové Pepa, Peky a Jelen) a celé družiny Medvědů (Rádio, Spongebob, Štěk, Krtek, Jelen) a naprosté většiny členů obou družin vlčat.

Byla to největší akce našeho oddílu od letního tábora Řekové 2011 (kdy jsme také měli 17 mladších členů) a největší výprava našeho oddílu od doby, kdy se začaly vést novodobé kroniky (zhruba kolem roku 2000).

Ale narozdíl od letního tábora v roce 2011 se zde v Kamenici každé vlče a každý skaut chovali ukázkově. Za celou dobu výpravy nebylo třeba řešit žádný problém, a veškerá práce se vykonala bleskově rychlově.

Je škoda, že tak krásnou výpravu nám kazilo počasí. Je jistě pravda, že skaut je deštivzdorný (zákon #18, Ideální skaut 2012, s. 10), ovšem přesto nemuselo být zataženo a deštivo od pátku do neděle. Sluníčko, říkám si, mohlo vysvitnout dříve, než když jsme byli nastoupeni v neděli na nádraží k odjezdu.

Klubovna místního střediska Fidelis et fortis (“věrní a silní”) byla velká, pěkná, a teplá. V jejích místnostech jsme cvičili uzlování (kde všichni udělali velké pokroky; Kubovi a Radimovi například zbývá jen pár uzlů do perfektní znalosti všech šesti základních) a další dovednosti, a také připravovali divadlo, které bude celý oddíl předvádět na skautské akademii v listopadu — naše přípravy ovšem zdaleka nejsou u konce. Oproti klasickým scénkám na vánoční schůzce je naše divadlo více ambiciózní, vyžaduje náročnější rekvizity a mnoho herců. Do hry se zapojí každý, a budeme tedy ve cvičení pokračovat na schůzkách a dalších zkouškách.

V sobotu, v době, kdy pršelo nejméně, jsme se vydali po naučné stezce Vítězslava Nováka a po cestě uvařili oběd. Zde jsme trochu narazili — po mnoha letech, kdy jsme na výpravy nosili hodně jídla, jsme se tentokrát rozhodli poučit, a tato překompenzace spolu s velikostí výpravy vedla k menšímu nedostatku jídla… víme pro příště.

Večer proběhla nejoblíbenější část výpravy: hra po městě vedená Hedíkem, kdy tři družinky sbíraly kusy provázků vedoucí k doupěti zlého doktora Hloubáka, pronásledovány jeho sluhou, a kropeny snad nevyčerpatelným deštěm. Jednu z našich družinek navíc odchytila hlídka policistů, podařilo se jí naštěstí vše vysvětlit :). Družinka vedená Štěkem a Rádiem získala mnohem více provázků než obě ostatní a získala tak právo na první výběr z odměn.

Během výpravy měl také každý za úkol vymyslet neobvyklé způsoby, jak porazit doktora Hloubáka a zabránit jeho plánu na zaplavení země zvednutými oceány. Nejužitečnější nápady měly, dle mého soudu, Drak a Řízek, kteří navrhli se s Hloubákem spřátelit — pokud by Hloubák měl přátele na souši, možná by nechtěl planetu utopit. V závěrečné diskuzi všech 17 účastníků ovšem stejně bylo rozhodnuto proti Hloubákovi vyslat útočné komando, doktora zajmout nebo zabít, a jeho laser zničit …přímočařejší plán.

Skauti z Medvědů měli během výpravy diskuzí ještě více, a zkusili si moderované diplomatické jednání. Každý zaujmul místo jednoho diplomata jedné země fiktivního kontinentu a dohromady chtěli uzavřít dohodu o rozdělení kořisti z války proti Pánovi zla. Finální dohoda, navržená Jelenem, byla jednomyslně přijata také díky Štěkovi v roli schopného moderátora.

Cesta tam i zpět byla dlouhá. Cestou zpět jsme například jeli úzkokolejkou, přestoupili na výlukový autobus, a pak ještě jednou na klasický autobus. Naštěstí ve všech vlacích i autobusech bylo dost místa a navíc Spongebob, Jelen a Štěk zajistili rychlé skladování batohů i jejich stěhování formou štafety.

Budoucím: Výpravu do klubovny v Kamenici nad Lipou doporučuji. Klubovna je teplá, dobře vybavená, je v areálu školy s velkým travnatým povrchem, les je nedaleko a místní skauti jsou vstřícní.

Profesor

Fotogalerie: