Organizační struktura

V Sezimově Ústí 1 máme dva skautské oddíly – 7. chlapecký oddíl Karibu a 6. dívčí oddíl Lyra; tyto oddíly jsou spřátelené a obývají stejnou klubovnu. Řada našich akcí (např. nábor nebo zimní výprava na Šumavu) je společná.

Oddíl je výchovná jednotka bez právní subjektivity. Vede ho vůdce oddílu (nyní Petr Hajduch – Péťa) spolu se zástupcem vůdce oddílu (nyní Petr Hudeček – Profesor). Vůdce oddílu má vždy vůdcovskou zkoušku – narozdíl od čekatelské zkoušky je mnohem obtížnější, skládá se z mnoha oborů a má akreditaci MŠMT, hlavně proto, aby opravňovala k vedení letního dětského tábora. Oproti jiným kroužkům a organizacím se lišíme také tím, že u nás děti často zůstávají i v dospělosti, kdy se zapojují do vytváření programu a vedení.

Oddíl se dále dělí na družiny podle věku. Aktuálně máme družinu Svišti pro vlčata (6-11 let) a družinu Medvědi pro starší skauty (11-15 let). Počet družin se ovšem rok od roku mění podle počtu dětí v oddíle (fluktujeme mezi dvěma a třemi družinami). Družina je vedená rádcem a podrádcem. Těm je mezi 14 a 20 lety a jejich úkolem je připravovat pravidelný program na týdenní schůzky a starat se o děti v jejich družině. Na schůzkách fungují jako vedoucí. Družina je nejmenší jednotka, má 4 až 10 regulérních členů plus rádce a podrádce.

Opačným směrem: Všechny oddíly v Táboře spadají pod 1. středisko Kalich Tábor. Středisko má právní subjektivitu, oficiálně sdružuje majetek oddílů a jejich rozpočty, pomáhá jednotlivým oddílům a pořádá akce pro celý Tábor. Statutárním orgánem je vedoucí střediska. Nad střediskem jsou pak okresní a krajské rady, které mají relativně malou důležitost, a nakonec je ústředí národní organizace Junák – český skaut, z. s., které má vlastní sadu orgánů (valnou hromadu, výkonnou radu, náčelnictvo aj.) a spravuje program skautů na republikové úrovni, např. vydává knížky s metodikou vedení.

Seznam oddílu v táborském středisku Kalich:

organizace

Tento obrázek vznikl před změnou názvu. Organizace se nyní jmenuje Junák – český skaut, z. s.