Našláplotika: Bořek stavitel by se divil

Příznivci Našláplotiky se ve svém okolí proslavili také jako zdatní stavitelé. Nicméně ne vždy se dostalo jejich stavbám a konstrukcím patřičného uznání. Asi nejaktivnější bylo v této oblasti duo „Vlasta a Jirka“, kteří společně či každý zvlášť vytvořili nejslavnější výtvory spadající do specifické kultury 7. oddílu Karibu.

1. Počátky a začátky

První velké stavitelské počiny, které upoutaly pozornost všech kolemjdoucích, spatřily světlo světa na táboře u Kocourkova Mlýna v roce 1995. Tehdy byl postaven první prak (chcete-li katapult). Byl současně ale také posledním, který střílel tak, jak si jeho konstruktéři představovali (tj. dopředu).

prak

Další zajímavou stavbou na louce u Kocourkova Mlýna byla velká houpačka. Svému účelu sloužila jen krátce, protože velmi brzy po jejím otevření byl vstup na ni přísně zakázán, a to kvůli její nestabilitě a nebezpečí zhroucení.

houpačka

2. Rozvoj megalomanie

V létě roku 1999 můžeme vysledovat veliký rozvoj konstrukční megalomanie v řadách 7. oddílu. Tehdy totiž vzniká legendární „velký katapult“, který se proslavil tím, že střílel za sebe a nikoli před sebe. Zejména na druhé fotografii níže pak vyniká velikost celé kostrukce.

katapult
pohled z věže

Za další pozoruhodné stavby lze považovat i velkou vstupní bránu na tábořiště (první fotografie níže), „rodeo“ (druhá fotografie níže) a tzv. roverskou baštu.

brána
rodeo

3. Stavby pomalu začínají být i užitečné

Po roce 1999 došlo k útlumu budování odvážných konstrukcí, které byly okázálé, zaměstnaly půlku účastníků tábora na 5 dní a byly vlastně k ničemu. A tak se pozornost obrátila spíše k účelným stavbám, které vlčata, skauti a roveři využijí při běžném životě na táboře. První takovou stavbou se stal obří sklípek na tábořiště na Meteli.

sklípek

Dalším podobným počinem byl tzv. levitující stan postavený na tábořišti v Šebířově v roce 2004. Ačkoliv zde se jedná o kontroverznější stavbu, neboť užitečnost této konstrukce byla mnohokrát zpochybněna – posuďte sami:

leviťák 1
leviťák 2

4. Technická perlička

Ve zmíněném roce 2004 byla zrealizována ještě jedna zajímavá stavba, která se dokonce dostalai do novin (MF DNES). Jednalo se o sprchu poháněnou vodním mlýnkem. Bohužel se nedochovala žádná fotografie, která by ukazovala toto dílo v jeho finální podobě (respektive fotografie se dochovala, ale není publikovatelná…).

sprcha 1
sprcha 2

5. Zastřešení RS tábora

Další užitečnou, leč pochybnou stavbou se stala střecha nad RS táborem na tábořišti na Orlíkuv roce 2005. Vyznačovala se zejména tím, že byla ukotvena velice propracovanou (někdo by možná řekl zmatenou) sítí lan a provázků:

střecha nad RS táborem

6. Návrat k megalomanii a zbytečnosti

Tábor v Ratajích u Bechyně v roce 2007 se vyznačoval návratem k okázalým, téměř zbytečným stavbám. Jednalo se zejména o velkou přehradu přes říčku Smutná, která však nikdy nebyla pořádně dokončena, a zejména o tzv. ratajskou věž, která měla sloužit jako strážní (viz fotografie níže).

věž

7. Po dlouhé době zajímavá konstrukce

Na táboře Rataje 2008 byla postavena velice zajímavá lávka přes potok, která zde zůstala i po skončení tábora pro potřeby místních obyvatel. Jediná její potíž spočívala v tom, že po odstranění ukotvovacích lan se stala lehce nestabilní…(toho zvláštního člověka na lávce si nevšímejte – tenk nám určitě nepatří:)

lávka

Jak jste si mohli ověřit, zajímavé stavby a konstrukce mají v našel oddíle dlouhou historii. Teď si jen musíme počkat, co nového nám přinese budoucnost…

Kurz Našláplotiky:

Napsat komentář